Animator to aktor?

admin
23 marca, 2021

Kim jest animator? Każdy z Was kto teraz czyta to pytanie zna doskonale odpowiedź. Zapewne śledzicie naszego bloga, może sami jesteście animatorami czasu wolnego albo nie raz widzieliście ich w akcji. Taki animator to superbohater mający różne wcielenia. Dlatego dziś trochę przybliżę Wam jego aktorską stronę mocy

Po pierwsze często gramy różne role. Jak? Tematyczne imprezy na których jestesmy kowbojem, Elsą czy poszukiwaczem skarbów. Czasami do odegrania takiej misji musimy się jeszcze przygotować, bo nie sposób znać absolutnie wszystkie dziecięce zajawki. Wtedy siedzimy oglądamy bajki, uczymy się nawet nazw postaci z filmu czy komiksu, albo gramy w gry, do których sami byśmy nie sięgnęli w niedzielny wieczór.

Musimy też zadbać o odpowiedni kostium dopasowany do naszej postaci. Wtedy z pomocą przychodzi nam internet, kombinujemy z doborem kolorów, a czasem musimy wypożyczyć lub kupić odpowiedni strój. Musimy tylko pamiętać, że w takim stroju będziemy szaleć z dzieciakami, dlatego należy pamiętać, aby był wygodny ;).

 

Scenografia, odpowiednie rekwizyty, oj dzieje się! Często siedziałam po nocy klejąc na święta pudełeczka, które będą jako pachołki do zabaw, albo stworzyłam specjalne gry lub zbierałam od znajomych nawet patelnię na animacje z zaplątanych. Kreatywność animatorów nie ma granic przy takich zabawach, ale tutaj musimy dbać o bezpieczeństwo  naszych uczestników, więc trzeba pilnować się, aby trzymać fantazję na wodzy 😉

 

Do tego wszystkiego odpowiednia ścieżka muzyczna i choreografie. To dopełnia całość, dodaje klimatu, nastraja. Dlatego jest tak ważnym elementem! Możemy wykorzystywać soundtracki z bajek, specjalne listy przebojów na tematyczne imprezy (halloween, mikołajki, tiktok party itp) do tego tańce, które pobudzają, nakręcają do działania. O muzycznej stronie animacji można byłoby napisać inny artykuł, ale tu musimy pamiętać, aby muzyka i choreografie, była odpowiednia do wieku dzieci, nie była za głośna a jeśli jest to, coś z aktualnych zajawek naszych uczestników, to wygrywamy wszystko

 

 

Niektórzy mają zawsze przy sobie specjalny scenariusz, może nawet wyćwiczone kwestie. Dobrze mieć listę, spis zabaw, które są odpowiednie do naszej grupy i nawiązują do tematu imprezy, nawet w trudnych sytuacjach, kiedy w głowie pustka i zastanawiamy się “co teraz”, mamy szybkie koło ratunkowe w postaci zebranych gier na kartce. A wyćwiczone kwestie wchodzą same przy setnej już imprezie w danym temacie.

 

 

Kiedy stoicie przed publicznością musicie całym sobą skupić uwagę widzów.

 

Ważna jest też nasza emisja głosu, to jak się wysławiamy, jak akcentujemy wypowiedzi, zmieniamy czasem barwę. Groźny pirat nie może być cichutki i piskliwy, lecz odważny, groźny, co powinno być słychać. Do tego odpowiednie słowa, takie jak “ahoj”, pirackie słownictwo.

Tematyczne animacje to nie lada wyzwanie, przygotowanie, wejście w role i cały “spektakl” wymaga od animatora bardzo dużo, dlatego bijemy brawa dla tych wszystkich, którzy wkładają serce, czas i pasję w tematyczne imprezy, bo dzięki nim przenosimy się w inny świat bawiąc się!

 

 

Oczywiście do bycia aktorem dochodzi jeszcze wiele innych zawodów, które sprawiają, że animator jest wyjątkowy, niepowtarzalny, ale w Międzynarodowy dzień teatru z pewnością możecie świętować bycie animatorem !

 

Ebook Animator I’M PRO

 

 

 

 

autor: Karolina Wojciechowska